Prostimen - suplement diety

Prostata – męska rzecz

Prostata to gruczoł krokowy (inaczej: sterczowy), który stanowi część męskiego układu płciowego. Znajduje się w miednicy mniejszej, tuż za pęcherzem moczowym, okalając cewkę moczową i nasieniowody. Prostata jest odpowiedzialna za wydzielanie białawej cieczy o zasadowym odczynie, która wchodzi w skład spermy, nadając jej specyficzny zapach. W pobliżu prostaty znajdują się mięśnie zwieracze, które zapobiegają wyciekaniu moczu z pęcherza oraz ułatwiają wytrysk spermy podczas orgazmu. Tylna część gruczołu przylega do odbytnicy, dlatego badanie prostaty najczęściej przeprowadza się drogą przez odbyt – per rectum.

Wielkość prostaty zależy od zmieniającej się pracy układu hormonalnego. Od okresu dojrzewania, kiedy gruczoł zyskuje swój kształt i funkcje, przez kolejne dwie, trzy dekady życia mężczyzny prostata nie zmienia swoich rozmiarów – jest mniej więcej wielkości kasztana.

U niektórych mężczyzn – najczęściej po 40. roku życia – prostata znów zaczyna rosnąć. Gdy gruczoł krokowy powiększa się, naciska on na cewkę moczową. Może wówczas dojść do jej zwężenia i  w konsekwencji do problemów z oddawaniem moczu i innych objawów łagodnego rozrostu prostaty.

Oprócz wieku na rozrost gruczołu prostaty ogromny wpływ ma testosteron. Wszelkie zakłócenia hormonalne, a także skłonność genetyczna (rasa czarna, historia chorób prostaty w rodzinie), również sprzyjają rozrostowi prostaty. Oprócz tego istnieją czynniki ryzyka, na które mamy wpływ – są to: „siedzący” tryb życia, nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta (żywność mocno przetworzona), nadciśnienie i używki (papierosy, kawa, alkohol). Wszystkie te czynniki powodują częstszą zachorowalność na choroby prostaty. Więcej o profilaktyce chorób prostaty możesz przeczytać tutaj.

Rozrost prostaty nie zawsze objawia się dolegliwościami ze strony układu moczowego. Jeśli jednak zauważasz u siebie częste uczucie „parcia” na pęcherz, w nocy wstajesz do toalety, a strumień moczu ma mniejszą siłę i niekiedy masz wrażenie, jakby się zacinał, warto udać się na konsultację do urologa. Mogą to być objawy łagodnego rozrostu prostaty.